Jak podróżować z psem – kilka porad.

Podróż psa lub szczeniaka jest bardzo ważnym zadaniem, więc trzeba starannie przygotować się do zbliżającej się podróży i stworzyć maksymalny komfort i wygodę dla Twojego czworonożnego przyjaciela, tak aby łatwiej było mu znieść podróż samochodem, autobusem lub pociągiem.

Przewóz psów w samochodzie.

Dwa dni przed wyjazdem, należy wyeliminować z posiłku psa kości, które powodują spowolnienie ruchu przez jelita kału i są przyczyną wymiotów u zwierząt podczas transportu. Jedzenie powinno być lekkostrawne: najlepiej karma mokra ale nie suchy pokarm i kości.

W dniu wyjazdu nie karmi się psa.Można dać psu wody dla picia, ale nie mniej niż 2 godziny przed wyjazdem. Jest to także zabezpieczenie przed wymiotami i ślinieniem w drodze.

Pamiętaj, aby przynieść stary ręcznik do wycierania śliny psa, plastikowy worek do zbierania śmieci i wymiotów oraz matę na której pies będzie leżał na siedzeniu samochodu.

Jeśli z góry wiadomo, że zwierzę podczas transportu stale wymiotuje, to można mu dać przed podróżą przeciw wymiotowe pigułki.

Lepiej nie transportować zwierząt, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni – może to powodować u nich udar cieplny.

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie na słońcu – to również doprowadzi do przegrzania ciała.

Transportuj psa bez kagańca -90% wody z organizmu wyparowuje z języka z szeroko otwartymi ustami i przyspieszonym oddechu. Noszenie kagańca może stworzyć taką samą sytuacje jak w pracy kotła parowego z zablokowanym zaworem bezpieczeństwa.

Umieść psa na tylnym siedzeniu samochodu (lepiej jest, jeśli ktoś z domowników siedzi obok niego). Jeśli zwierzę ma niespokojny charakter, lepiej jest umieścić go w transporterze lub użyć specjalnych pasów bezpieczeństwa, które trzymają i chronią zwierzę przed upadkiem podczas gwałtownego hamowania- pies nie powinien kolidować z kierowcą. Zabrania się przewozić zwierzęta na przednim siedzeniu samochodu, ze względu na ich nerwowe zachowanie lub nagły przejaw ciekawości do obrazu z okna samochodu, przez co często są wypadki.

Okna podczas jazdy powinny być otwarte tylko z jednej strony samochodu. Nie tylko ludzkie ciało, ale również i ciało psa są narażone na negatywne działanie przeciągu. I nie pozwól zwierzętom wychylać głowy z okna samochodu podczas jazdy. Konsekwencją tego mogą być choroby uszy i oczy (zapalenie spojówek i zapalenie ucha środkowego).

Gdy podróż trwa ponad trzy godziny należy robić przerwy przez 10-15 minut co 2 godziny, żeby pies był w stanie opróżnić pęcherz. Ale należy trzymać psa na smyczy ponieważ na drodze szybko jadą samochody.

W trakcie podróży nie karmić i nie poić psa.

Po przejażdżce należy dać psu się napić, a nakarmić psa dopiero po 2 godzinach.

 

Podróż z psem w pociągu

Kiedy planujesz podróżować ze swoimi zwierzętami w pociągu, pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę są jego wymiary. Często zdarza się, że zwierzę, które jest na kolanach albo pod krzesłem Pana nie powoduje utrudnień dla innych podróżnych, więc może podróżować za darmo. Jednakże, jeśli twój pies jest większy ( ponad 45 cm),to koniecznie musi być na smyczy i w kagańcu, a ponadto do jego transportu w pociągu właściciel musi mieć bilet. Zwierzęta nie mogą być w wagonie restauracyjnym, leżeć na pościeli lub siedzieć na siedzeniach.

Przewóz psów w pociągach pasażerskich, jest możliwy, po okazaniu świadectwa weterynaryjnego.

Dla psów kupuje się kwit bagażowy.

Pies w transporcie publicznym.

Tramwaje, autobusy, trolejbusy i metro też mają ogólne zasady przewozu zwierząt. Ogólne wymagania -to obowiązkowe stosowanie kagańców i smyczy. W żadnym wypadku zwierzę nie powinno być na siedzeniu i stanowić żadnego zagrożenia dla pasażerów. Kierowca może poprosić o opuszczenie pojazdu, jeżeli zwierzę nie jest odpowiednio przygotowane do podróży. Płatności transportowania zwierząt różnią się w zależności od konkretnego przewoźnika, a nawet mogą być nieobecne.

 

Pies na pokładzie samolotu.

Warunki przewozu zwierząt w samolocie zależą od przewoźnika. W niektórych firmach, bez względu na wielkość zwierzaka, on może podróżować zarówno z tobą jak i w bagażniku. To zależy od całkowitej masy ciała psa, która nie może przekraczać 8 kg. Do przewozu zwierząt trzeba dodatkowo płacić, ale koszt tej usługi zależy od wielkości psa i czasu trwania lotu. Surowe zasady mają linie lotnicze również przy transporcie zwierząt o wadze ponad 8 kg w luku bagażowym. Klatka ze zwierzętami nie powinna mieć kół, musi być na tyle duża, aby pies mógł stać, obrócić się i położyć. Konieczne jest również, aby zapewnić wentylację podczas transportu zwierząt domowych i dostarczyć mu wodę i jedzenie. Na spodzie klatki należy umieścić materiał chłonny.

Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za śmierć lub uszkodzenie zwierzęcia podczas transportu.

Nie zapomnij o książce medycznej z aktualnymi szczepieniami, a jeśli lecisz ze swoim zwierzakiem za granicę, bądź przygotowany na to, że trzeba mieć przy sobie paszport weterynaryjny. Nie zapomnij sprawdzić, które dokumenty wymagają tranzytu zwierząt oraz jakie są potrzebne w kraju, który odwiedzasz.

Bezpośrednio przed wylotem pospaceruj z psem, nie karm go, nie dawaj pić i starają się unikać stosowania leków uspokajających (na dużych wysokościach lek może działać nieprzewidywanie).

 

Niezbędne rzeczy dla podróży z psem.

  1. Obroża i smycz. WAŻNE: podczas podróży na obroży psa powinna być plakietka, na której jest podany numer twojego telefonu. Kaganiec – na lotnisku może być zobowiązanie do noszenia kagańca przez psa. WAŻNE: należy zdjąć kaganiec podczas zamieszczenia psa w transporter.
  2. Transporter dla psa powinien odpowiadać wymogom IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego). Rozmiar transportera musi pozwolić psu stać spokojnie (w tym przypadku od uszy do sufitu transportera wciąż powinna być przestrzeń 3-4 cm), obrócić się i położyć się wygodnie. Transporter musi być z wodoodpornym dołem, pokryty materiałem chłonnym (pościel absorbująca lub pieluchy), powinien on być wyposażony w miskę z wodą (przymocowana do drzwi) i naklejki wskazującej gdzie góra, a gdzie dno transportera. Bardzo często transportery są sprzedawane na lotnisku.
  3. Karma i woda pitna.
  4. Ulubione zabawki pozwolą psu trochę odprężyć się.
  5. Produkty przeznaczone do sprzątania po psu (torebki foliowe, ręczniki papierowe, itp), ze względu na to co może się zdarzyć …
  6. Weterynaryjna apteczka: środek uspokajający i przeciwwymiotny, środki dla hemostazy (nadtlenek wodoru, bandaże, wata, taśma klejąca), środki dla gojenia się ran (levomekol, solkoseril), przeciwbólowe (no-spa), anty-biegunka (Pro-Koline), środki od parazytów (Frontline), etc. Najlepiej, należy przygotować namiary kliniki weterynaryjnej w miejscu planowanego urlopu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *