Karma mokra.
Mokre karmy dla zwierząt domowych w formie otwartej mogą być przechowywane nie więcej niż jeden dzień, w lodówce w szczelnym słoiku. Niektóre firmy produkują specjalne plastikowe pokrywki dla swoich puszek ale najlepszy pojemnik do przechowywania żywności to szklany pojemnik ze szczelnie przylegającą pokrywką.
Nie rekomenduje się kupować dużych puszek z karmą mokrą i przechowywać w ciągu tygodnia, podając tą karmę psu- po 48 godzinach, ponieważ w większości mokrych karm zaczyna się fermentacja.
Karma mokra nie powinna być pozostawiona w misce cały czas, na powietrzu w ciepłym miejscu, tym bardziej w upale karma szybko się psuje. Jeżeli pies nie zjadł porcji– wyrzuć ją i w przyszłości, podawaj tyle karmy, ile pies na pewno zje.
Nieotwarte puszki, mogą być przechowywane do końca daty ważności, w suchym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Zamkniętych puszek nie ma sensu przechowywać w lodówce, jeżeli nie jest to zalecane przez producenta (zob. warunki przechowywania na opakowaniu). Jeżeli w domu jest bardzo duszno i gorąco, w tym to przypadku można przechowywać żywność w puszkach w lodówce. Trzeba pamiętać, że przed spożywaniem karmy mokrej, pożądane jest, aby ogrzała się do temperatury pokojowej! Nie wolno dawać psu zimnego posiłku!
Karma sucha.
Sucha karma dla zwierząt domowych przed otwarciem opakowania, ma być przechowywana w ciemnym chłodnym i suchym miejscu. Po otwarciu opakowania, karma może byś przechowywana w idealnym stanie 4-6 tygodni.
Karmę należy przechowywać w:
– Zamkniętym opakowaniu (należy używać zatrzasku na worku, jeśli nie ma go to wtedy należy zwinąć górę kilka razy i zafiksować zaciskami),
-Specjalnym pojemniku (są sprzedawane w sklepie zoologicznym) lub w czystym, suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku (najlepiej szklanym, a jeżeli nie szklany pojemnik to plastikowy pojemnik- jednak plastik, tylko przeznaczony dla żywności!), w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.
Karma nie może być w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła.
Można ja przechowywać w worku, który należy dobrze zwinąć i położyć zamknięty. Jako zaciski pasują duże spinki, taśmy klejące, etc.
W tych przypadkach jest mniejszy kontakt z powietrzem i sucha karma pozostanie przydatną do karmienia psa.
Suche karmy bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, więc jeśli w pomieszczeniu jest wysoka wilgoć i karmy przechowuje się w otwartym pojemniku / worku, zaczynają psuć się znacznie szybciej. To samo dzieje się, jeśli karma jest przechowywana w cieple lub pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Przy wysokiej wilgotności w karmie pojawi się pleśń, a czasem zaczyna się zwiększony wzrost bakterii. Podczas przechowywania karmy na otwartym powietrzu, kiedy dopływ tlenu jest nieograniczony, to zaczyna się proces utleniania, tłuszcze stają się zjełczałe, witaminy, naturalne konserwanty i dodatki tracą swoje właściwości, co negatywnie wpływa na zdrowie zwierzęcia. Odkryta karma zwietrza się i traci większość smaku. Karma w otwartym pojemniku przyciąga owady, kleszcze od mikrobakterii do muchy, które składają jaja i larwy. Im cieplejsze środowisko, gdzie jest przechowywana karma, tym bardziej komfortowo czują się owady. Jeżeli w domu są gryzonie, to dostaną się do otwartego pojemnika z karmą i nie tylko będą spożywać karmę, ale również zostawią niespodziankę w postaci moczu i kału, a myszy są nosicielami groźnych chorób.
Wyniki w skrócie:
1) Suchą karmę należy przechowywać w suchym, chłodnym (18-20 ° C), ciemnym miejscu.
2) Karma powinna być przechowywana w szczelnym pojemniku, najlepiej w przewidzianym do tego celu lub w opakowaniu, ale dobrze zamkniętym, bez powietrza.
3) Głównymi wrogami karmy suchej jest, ciepło, wilgoć i światło.
4) Idealnie karma po otwarciu worka powinna być zjedzona w ciągu 4 tygodni.
5) Po otwarciu puszki karma mokra nie powinna być przechowywana dłużej niż 24-48 godzin (w szklanym pojemniku w lodówce)