Karmy mokre dla kotów. Jak wybrać?

Ostatnie badania pokazują, że karmienie kotów karmą mokrą ma wiele zalet w porównaniu do suchej karmy. Puszki stały się bardzo popularne wśród właścicieli kotów, bo duża liczba osób uważa, że karmy mokre– to najlepszy wybór dla swojego zwierzaka. Aby zdecydować, czy naprawdę konserwy są najlepsze dla Twojego kota, po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest, jakie są jego główne składniki i czym różni się od suchej karmy.

Z czego są zrobione karmy mokre dla kotów?

Istnieje kilka wskaźników, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności: ilość surowego białka, na 100 g produktu – powinno być 10-12%. Należy również zwrócić uwagę na obecność zbóż – odsetek powinien być minimalny lub w ogóle nieobecny. Barwniki, konserwanty i soja – pierwsi wrogowie zdrowia twojego zwierzaka, więc upewnij się, że nie były one częścią konserw.
Należy również zauważyć, że wilgotność karmy w puszce wynosi około 80%, co znaczy, że kiedy kot je mokre karmy, to mniej pije wody. Jeżeli wprowadziłeś do diety kota karmy mokre, nie martw się, że kot zaczął mniej pić.
Skład karmy mokrej dla kota powinien zawierać następujące elementy obowiązkowe: mięso,wątroba i inne podroby, minerały,witaminy A, D3, E. W żadnym wypadku, w składzie karmy nie może być szkodliwych i syntetycznych składników, takich jak barwniki, środki konserwujące, soja.
Czy naprawdę lepiej karmić kota karmą mokrą?
Żywność w puszkach jest niska w węglowodany i bogata w białka, więc dużo przewyższa te wskaźniki niż jakiekolwiek karma sucha. Karma mokra jest najlepszym źródłem białka, ponieważ nie ma potrzeby dodawania do receptury zbóż lub innych wypełniaczy w produkcji, jak jest to konieczne do wytwarzania suchej karmy. Ważne jest, aby mieć pewność, że w karmie mokrej jest białko pochodzenia zwierzęcego. Białko roślinne niedoskonałe i nie zawiera wiele podstawowych aminokwasów niezbędne dla kotów.
Zalety karmy mokrej dla kotów.
Organizm kota jest tak ułożony, że otrzymuje najbardziej niezbędnej wody z żywności. Wynika to z faktu, że w dzikiej naturze kocia dieta składa się głównie z produktów o wysokiej wilgotności, mianowicie mięsa. W wypadku karmy mokrej – jest ona bliżej do naturalnego jedzenia kotów. Ponadto, karmy mokre zawierają mniej dodatkowych składników i dodatków, takich jak zagęszczacze, uszczelniacze, etc. Karmy mokre nie wymagają wielu dodatków, aby osiągnąć formę konsumenckiej. Ze względu na wyższą wartość odżywczą, kot potrzebuje mniejszej ilości mokrej karmy w porównaniu do suchej karmy. Potrzeby żywieniowe kota są wyjątkowe, i wiele wysokiej jakości mokrych karm dla kotów może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje Twój kot. Niemniej jednak, jest ważne, aby wybrać konserwy, gdzie wilgotność nie przekraczaj 80%, tak jak skład karmy w takich konserwach może być niezbilansowany. Właściwa ilość wilgoci w żywności konserwowanej powinna mieścić się w granicach 70-80%.
W przeciwieństwie do karmy suchej konserwy zawierają dużo wody. Zazwyczaj koty nie piją dużo. A ponieważ z wiekiem bardzo podatne na choroby nerek, jeśli zwierzęta będą pić więcej wody, będą one bardziej zdrowe.
Inną zaletą karmienia kota mokrą karmą jest ta, że zawiera mniej kalorii niż sucha karma, to jest głównie ze względu na wysoką zawartość wody. Otyłość stała się bardzo powszechną u kotów domowych, uważa się, że 35% kotów są otyłe. Karmienie kota z otyłością karmą mokrą pomoże złagodzić jego uczucie głodu przy jednoczesnym zachowaniu masy takie same, albo nawet ją zmniejszy.
Ponadto, sucha karma w stosunku do karmy mokrej zawiera znacznie więcej węglowodanów i zbóż. Białka pochodzenia zwierzęcego powinno być najwięcej w diecie kota, zaś liczba węglowodanów ma być jak najmniejsza.
Karmy mokre jako główne pożywienie są lepiej przystosowane dla kotów, które mają problemy z zębami i nie mogą jeść suchy pokarm (np kocięta i starsze koty). Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu, sucha karma nie czyści zęby Twojego kota.

Jakie karmy wybrać?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów karm dla kotów, najlepiej wybierać karmy marki premium, aby zachować zdrowie kota. Nie zaleca się karmienia konserwami tańszymi, ponieważ przy ich przygotowaniu często wykorzystuje się nie najbardziej dobre składniki. Ponadto, jeśli karmy mokre tworzą dużą część diety Twojego kota, należy upewnić się, że to jest zbilansowany pokarm .
Twój kot lubić różne konserwy, ale nie rekomenduje s

ię, aby karmić kota tylko konserwami rybnymi, najlepiej jest dać pierwszeństwo karmom, wykonanym na podstawie drobiu lub bydła. Istnieją dowody na to, że może to prowadzić do problemów zdrowotnych, ponieważ w procesie ewolucji, koty nie jadły ryb, a polowały na ptaki i małe ssaki.
Nie duże ilości ryb nie zaszkodzą kotu, ale należy pamiętać, że ryby często zawierają wysoki poziom rtęci i innych toksyn. Ponadto, wykazano, że karmienie kota większymi ilościami ryb może prowadzić do nadczynności tarczycy – choroby tarczycy.

Jak podawać karmę mokrą?

Należy dokładnie zapoznać się z zasadami przechowywania puszki. Zazwyczaj,otwartą puszkę z karmą należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa lub trzy dni. W każdym przypadku, należy zapoznać się z etykietą przed tym jak zostawić otwartą konserwę w pokoju. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że ignorowanie tych prostych zasad może spowodować zatrucie pupila.
Większość ludzi otworzywszy konserwę, stawia ją przed kotem lub kotką. Nie powinno się tego robić, bo w takim przypadku kotu jest bardzo trudno wydostać karmę z puszki, a ponadto może zranić się o kraj puszki. Dlatego konieczne jest, aby umieścić zawartość puszki na czystej miseczce. Tak,jedzenie dla kota będzie o wiele łatwiejsze i bardziej przyjemne.

I na koniec.

A co najważniejsze, należy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za tych, których oswoiliśmy. Zdrowe i dostateczne życie zwierząt zależy od ich właścicieli, a właściwa i zrównoważona dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na funkcje życiowe kota.