Jak odzwyczaić szczeniaka od gryzienia.

Wszystkie szczenięta uwielbiają grać, walczyć i gryzą się nawzajem. Kiedy przychodzą do życia w rodzinie, działają w ten sam sposób. One nie wiedzą, że nasza skóra jest dużo cieńsza niż skóra ich rodzeństwa –i że czasem gryzienie może być bolesne! Podczas gry w z innymi szczeniętami i matką uczą się gryzienia zbyt mocno. Matka wówczas po prostu wstaje i odchodzi; bracia i siostry piszczą i przestają z nim bawić się.
Szczeniaki, które są odebrane od reszty zbyt szybko lub rodzą się jedynakami, mogą być szczególnie mocnymi gryzoniami, bo nie miały okazji dowiedzieć się, jak dostosować siłę ugryzienia w sposób naturalny.
Przyczyną gryzienia może być także zmiana zębów, ponieważ szczeniak wtedy ciągnie do gryzienia wszystkiego.
Nie pozwól, by Twój szczeniak bawił się z Twoimi rękami i ubraniem. Wystarczy przerwać grę i odejść. Kiedy po ugryzieniu będziesz zostawiać szczeniaka samego, to on będzie rzadziej to robić.Często tego wystarczy, aby całkowicie uniezależnić gryzącego szczeniaka.
-Należy mieć bezpieczne i wygodne miejsce, aby umieścić psa w tym czasie, gdy nie można z nim grać lub pilnować go, miejsce gdzie są jego zabawki i leżak. Gryzącego szczeniaka należy tam zostawić w spokoju.
-Jeżeli szczeniak chwycił cię za ubrania, stań nieruchomo. Ruch wygląda jak gra. Jeśli będziesz bez ruchu, szczeniak straci zapał do gry.
-Jeżeli szczeniak chwyta ramię lub rękaw delikatnie odczep go od siebie i zaoferuj godną wymianę – zabawkę. Dobrze jest przechowywać zabawki pod ręką w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się szczeniak.
-Podaj małemu coś do pogryzienia podczas gdy głaskasz go po plecach i brzuchu. To uczy go, że pewne rzeczy można gryźć bez konsekwencji. Wiele szczeniaków zatem wita gospodarzy z zabawką w ustach, aby pokazać, że znają zasady! Zachęcaj go głaskaniem i pozytywnymi słowami.
Jeśli używasz dla szkolenia kliker, to zastosuj go żeby oduczyć niepożądanego gryzienia. Technika ta jest bardzo prosta i skuteczna. Wystarczy zachęcić szczeniaka, jeśli on wybiera, „nie gryźć”. Gdy szczeniak robi właściwy wybór, kliknąć i zachęcić. Należy pomóc mu nauczyć się podejmować właściwe decyzje. Proszę być jednak ostrożnym.
Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. –Złóż dłoń w pięść i przyłóż blisko do szczeniaka. Kliknij i podaj mu nagrodę, jeśli w danym czasie nie gryzie – nawet jeśli trwa tylko chwilę! Powtórz.
Jeśli Twój pies łagodnie pieści się swoim nosem po pięści – doskonałe,zabezpiecz to! Powoli poruszaj pięścią przed szczeniakiem. Jeśli szczeniak nie próbuje złapać – kliknij i daj nagrodę. Powtórz kilka razy.
-Utrudniamy zadanie: wydłużamy czas, w którym szczeniak powinien ignorować Twoją rękę i wydłużamy dystans i zwiększamy prędkość ręki. Powtórz to ćwiczenie z zabawką lub kością do żucia. Kliknij i nagródź za spokojne czekanie na pozwolenie zamiast uchwycenie obiektu. Jeśli szczeniak próbuje chwycić dłoń lub obiekt – wystarczy ją schować i zacząć znów trochę dalej od szczeniaka.
Kiedy zachęcisz szczeniaka nagrodą kilkakrotnie za spokój, pozwól mu bawić się z zabawką.
Nauczy się, że dajesz mu miłe rzeczy, ale tylko wtedy jeśli będzie czekać na pozwolenie.
-Powtórz to kilka razy w różnych odległościach od nosa szczeniąt. Baw się tak kilka razy dziennie.
Zrób to samo z przedmiotem w otwartej dłoni, palec wskazujący, ubrania i buty. Szczeniak może nauczyć się nie łapać i nie gryźć tego, co znajduje się blisko niego , i ważne jest, aby zachęcić go do właściwego zachowania.
Przekonasz się o natychmiastowej poprawie, jednak tak długo, jak szczeniak jest jeszcze mały, trzeba będzie powtarzać szkolenie, przypominając zasady, dopóki nie nauczy się prawidłowo zachowywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *