Jak podróżować z kotem?

Kiedy nadejdzie właściwy czas wakacji i wypoczynku, kwestia podróży z kotem stanie się szczególnie istotną sprawą.

Jeśli masz wybór czy zabrać czy nie zabrać zwierzaka ze sobą, wówczas lepiej zostawić zwierzaka w domu. Jeśli nie ma wyboru – należy pamiętać, że koty, w przeciwieństwie do psów, nie lubią podróży, zatem warto zapewnić największe bezpieczeństwo i komfort dla kociaków.

 

Podróż z kotem w samochodzie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że zwierzę nie powinno poruszać się swobodnie w samochodzie – to jest bardzo niebezpieczne. Kot może odwrócić Twoją uwagę od drogi, podczas gwałtownego hamowania może doznać obrażeń, a przez otwarte okno podczas zatrzymania może bardzo łatwo uciec. Na pewno trzeba kupić specjalny transporter dla kota do samochodu.

 

Jak wybrać transporter dla kotów?

Obecnie istnieje szeroki wybór rozmiarów i materiałów,z których produkuje się wystarczająco wygodne i lekkie kontenery do transportu zwierząt.  Lepiej nie kupować zbyt tanich transporterów z tworzywa sztucznego do przenoszenia kota, a tym bardziej na długie podróże, także do tego celu nie są odpowiednie kartony. Tani plastik może być toksyczny i nie trwały, a karton szybko moknie.

Należy wziąć pod uwagę warunki temperatury w podróży. Jeśli jest gorąco, to nośnik dla kotów musi być w formie kosza, dobrze wentylowany aby uniknąć przegrzania i udaru cieplnego kota. Jeśli temperatura jest niska, przenośnik powinien być zamknięty po bokach, w celu uniknięcia przeciągów i zatrzymywania ciepła, jednak zwierzę powinno mieć wystarczającą ilość powietrza.

Wymiary transportera mogą się różnić w zależności od rasy kota, ale transporter nie powinien być zbyt dużym. Możesz myśleć, że jeśli zwierzę ma dużo wolnego miejsca, to będzie bardziej wygodnie, ale tak nie jest. W nieznanym otoczeniu kot będzie czuł się bezpiecznie i będzie bardziej zrelaksowany gdy siedzi w małej przestrzeni.Przy wyborze transportera dla kota mogą być oferowane duże przenośniki, wyjaśniając wybór faktem, iż tam można będzie umieścić kuwetę dla kota. Ale, generalnie, nawet w dość długiej podróży kot nie chodzi do toalety, a to ze względu na stres zwierzęcia. Nawet jeśli zwierzę pójdzie do toalety w czasie podróży, niech to będzie na miękką, czystą szmatkę nasączoną znajomym zapachem. Jest to bardziej wygodne i bezpieczne, a także higieniczne – mokrą lub zanieczyszczoną tkaninę można szybko zamienić na nową.

Pojemnik ze zwierzęciem musi być umieszczony w bezpiecznym miejscu, tak aby nie spadł i nie przewrócił się, na przykład podczas hamowania, ale to nie znaczy, że można go nakryć innym bagażem bo zwierzak potrzebuje cyrkulacji powietrza. Można umieścić przenośnik na tylnym siedzeniu, zabezpieczając go w pasy bezpieczeństwa. Upewnij się, że wszystko jest dobrze zabezpieczone.

Bądź przygotowany na to, że, najprawdopodobniej, kot będzie przeraźliwie i długo miauczeć. Porozmawiaj ze swoim zwierzakiem cicho i łagodnym tonem, ale nie poddawaj się jego pragnieniu wydostania się z transportera i wylądowania na twoich rękach, może to tylko pogorszyć sytuację. Możliwe jest, że po pewnym momencie zwierzę stopniowo przyzwyczai się do sytuacji i może nawet uśnie.

Regularnie sprawdzaj stan kota, zwłaszcza jeśli jesteś w podróży w sezonie ciepłym i gorącym. Nie lekceważ tego, jak szybko ogrzewa się powietrze wewnątrz samochodu, i nie zapominaj, że zwierzę jest pokryte sierścią, którą można porównać z ciepłym kożuchem.

Udar cieplny kot może dostać bardzo szybko, a stan ten jest znacznie bardziej niebezpieczny dla zwierząt niż dla ludzi. Nie zostawiaj kota w samochodzie w słońcu. Weź transporter ze sobą lub w skrajnych przypadkach, zostaw samochód w cieniu, okna otwarte, ale należy uważać, żeby przenośnik ze zwierzęciem nie stał w przeciągu. I nie zapomnij żeby zabrać ze sobą świadectwo weterynaryjne zdrowia zwierzęcia.

Z kotem w pociągu.

Podróżować ze zwierzęciem w pociągu, w otoczeniu dużej liczby ludzi, a bez możliwości zatrzymania się, jest oczywiście, o wiele trudniejszym zadaniem niż podróż w samochodzie. Aby podróżować pociągiem trzeba kupić transporter, który zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa Twojego zwierzaka i jak najwyższy poziom komfortu.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość pieluch lub miękkich, czystych szmatek, aby łatwo wymienić podkład w pojemniku,jeśli jest to konieczne. Bardzo dobrze, jeśli pieluchy albo szmatka będą trochę impregnowane znajomym kotu zapachem. Podobnie jak podczas jazdy samochodem, należy postawić przenośnik w bezpiecznym miejscu, żeby był zabezpieczony i chroniony przed gorącem i od przeciągów.

Nie należy otwierać pokrywy, a tym bardziej wyjmować zwierzęcia, lepiej z nim rozmawiać łagodnym i kojącym głosem. Powinieneś mieć przy sobie Świadectwo weterynaryjne zdrowia i szczepienia zwierzęcia.

 

Podróż z kotem w samolocie.

Jest to najpoważniejsze w stosunku do przygotowania i kosztów przedsięwzięcie. Przede wszystkim dowiedz się o koszt transportu zwierzęcia na pokładzie. Wybierz tą linię lotniczą,która umożliwia przewóz zwierzęcia do 8-9 kg w salonie pasażerskim. Nie radzimy przewozić kota w cargo salonie, ponieważ tam jest wysokie ciśnienie i temperatura.

 

Dla lotów krajowych wystarczające będzie świadectwo weterynaryjne o stanie zdrowia kota, które jest wykonane w miejscowej klinice weterynaryjnej na podstawie paszportu weterynarii. Zaświadczenie musi być wystawione na 3 dni przed planowanym wyjazdem.

Na loty międzynarodowe świadectwo weterynaryjne ma być wymienione na międzynarodowy certyfikat w języku angielskim w służbie publicznej dla transportu zwierząt. Wszystkie pytania lepiej jest wyjaśnić u przedstawiciela wybranej linii lotniczej. Należy jednak pamiętać, że jeśli zwierzę nie posiada paszportu weterynaryjnego, konieczne jest aby wyrobić go nie później niż jeden miesiąc przed planowaną podróżą.

Zalecenia ogólne

– wskazane jest, aby nie karmić kota i nie dawać mu pić przed wyjazdem (zwłaszcza na 4-3 godziny przed odlotem),

– stosowanie leków uspokajających może tylko pogorszyć sytuację i zwiększyć czas przyzwyczajenia zwierzęcia do nowej sytuacji,

– wcześniej zadbaj o niezbędnych dokumentach weterynaryjnych.

 

Nie zapominaj, że kot – to nałogowy domownik, więc podróżuj z nim tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *