Jak przyuczyć kociaka do kuwety?

Jeśli zdecydujesz się mieć kota w domu, upewnij się, że masz wszystko, czego kociak potrzebuje, aby czuł się mile widziany. W uzupełnieniu do nabycia wysokiej jakości żywności, tworzenia bezpiecznego środowiska, zapewnienia właściwej opieki weterynaryjnej, miłości i uwagi, ważne jest także zapewnienie specjalnej toalety dla kota. Bardzo ważne jest prawidłowo dobrać i ustawić kuwetę. Odmowa kotka , aby skorzystać z kuwety jest jednym z głównych powodów i jednym z najczęstszych problemów, z którym właściciele zwracają się do weterynarza. Chociaż większość kotów instynktownie zaczyna używać kuwety od najmłodszych lat, podstawowa wiedza na temat kotów i ich toalety może pomóc uniknąć potencjalnych problemów. Oto kilka ważnych punktów do zapamiętania.

Nowe kocięta

Koty mają naturalny instynkt do zasypania swoich odchodów piaskiem lub ziemią, zresztą kocięta nauczyły się tego obserwując swoją matkę. Zwykle zaczynają używać kuwety od 3 lub 4 tygodnia życia, więc od czasu przyniesienia do nowego domu, pewnie już mogłyby korzystać z kuwety. Najprawdopodobniej nie trzeba ich uczyć, aby skorzystały z toalety, jednak ważne jest, aby upewnić się, że kociak zna lokalizację kuwety w nowym domu. Upewnij się, że znajduje się w cichym i łatwo dostępnym miejscu. Wkrótce po przyniesieniu do domu kotka, umieść go w kuwecie. Należy upewnić się, że wokół jest cicho i spokojnie. Ostrożnie chwyć za przednie łapki i pograb nimi w kuwecie raz lub dwa razy. Nie martw się, jeśli kotek wyskoczy i ucieknie zaraz potem. Okresowo ( kilka razy dziennie) usadź kotka na kuwecie, zwłaszcza przy naturalnych okresach pochodu do toalety: rano, po posiłku, po zabawie i po śnie. Pamiętaj, że koty preferują prywatność kiedy idą do toalety, więc jeśli widzisz, że kot wykorzystuje kuwetę zgodnie ze swoim przeznaczeniem, należy pozostawić go w spokoju.
Większość kotów dostosowuje się do nowej toalety łatwo i bez żadnych problemów. Jednakże, jeśli twój ulubieniec poszedł do toalety nie we właściwym miejscu, nie krzycz i nie każ go. Twój krzyk tylko mocno przestraszy kotka, on nie zrozumie, dlaczego jesteś niezadowolony. Zamiast tego dobrze umyj detergentem niepożądane miejsce, w którym kotek poszedł do toalety, aby usunąć plamy i zapach. Można spryskać miejsce, gdzie kotek idzie do toalety, specjalnym sprejem dla oduczania. Potem wracamy do wyjściowego punktu, zanosimy kotka do kuwety, aż zacznie się jej używać. Jeśli kotek i nadal chodzi do toalety nie w kuwetę lub zauważysz, że ma biegunkę lub zaparcia, przynieś kotka do weterynarza, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Koty z chorobą układu moczowego lub pasożytów jelitowych mogą przestać używać kuwetę jako miejsca do WC.

 

Ilość kuwet

Zgodnie z zasadami, należy mieć jedną kuwetę dla każdego kota plus jedną dodatkową. Choć może to wydawać się nadmiernie dla nas, koty są bardzo wybredne i nie będą korzystać z kuwety, która jest już używana przez innego kota. Niektóre koty wolą oddawać mocz na jednej kuwecie, a kał w drugiej. Jeśli dom ma kilka pięter, upewnij się, że każde piętro ma toalety.

Lokalizacja WC dla kociaka

Koty wolą iść do toalety w cichym, ustronnym miejscu, gdzie czują się bezpiecznie. Głośne dźwięki (od odkurzacza, suszarki, zmywarki, itp), ludzi, którzy chodzą tam iz powrotem, psów i innych kotów – to powody, dla których zwierzę może przejść obok kuwety. Również, umieszczenie kuwety nie może być w bezpośredniej bliskości miejsca odbioru posiłków, bo większość kotów tego nie toleruje.

Wielkość i rodzaj kuwety

Obecnie dostępna w sklepach zoologicznych jest duża liczba różnych typów kuwet, w tym kuwety odkryte, kryte, a nawet samooczyszczające. Upewnij się, że masz prawidłową wielkość kuwety, która jest odpowiednia dla Twojego kota. Wielu ekspertów twierdzi, że często ludzie kupują zbyt małe tace, niewygodne dla kotów. Należy pamiętać, że kocięta i starsze koty potrzebują kuwet z niskimi bokami. Niektóre koty czują się bardziej bezpieczne w zakrytych kuwetach. Zakryte kuwety również doskonale nadają się dla kotów, które bardzo entuzjastycznie zasypują swoje kupki, tak że wypełniacz nie będzie rozsypany po całym mieszkaniu. Te toalety są także odpowiednie dla kotów, które siedzą na krawędzi tacy kiedy oddają mocz i robią kupkę, a następnie wydrapują prawie cały wypełniacz. Jednak zakryte kuwety gromadzą zapach i dlatego muszą być czyszczone codziennie. Z samooczyszczającą się automatyczne toaletą można zaoszczędzić czas podczas czyszczenia, ale niektóre ich modele są dość hałaśliwe. Niektóre koty wydają się martwić o hałas. Jeśli masz kilka kotów, można kupić kilka rodzajów kuwet, tak aby każdy kot mógł wybrać najlepszą dla siebie.
Typ wypełniacza
Koty wolą wypełniacz, który ma konsystencję piasku lub ziemi. Wypełnienie małymi granulkami podoba im się bardziej, niż wypełniacze z dużymi granulami.Wypełniacze bez zapachu lepiej sprawdzą się niż wypełniacz z zapachem. Zazwyczaj, warstwa wypełniacza powinna być gdzieś w granicy pięciu centymetrów. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rodzaj wypełniacza najlepiej używać, umieść różne typy (na przykład brylujący i niebrylujący) w różnych kuwetach i zobacz, który z nich woli kot.
Czystość
Koty to bardzo czyste stworzenia i nie mogą przejść do kuwety, jeśli nie jest wystarczająco często czyszczona. W związku z tym, należy czyścić kuwetę przynajmniej raz dziennie. Umyć tacę i całkowicie zmienić wypełniacz co najmniej raz w tygodniu. Nie myć tacy mocno aromatycznymi środkami dezynfekującymi oraz dobrze płukać po czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *