Kot jest z natury zwierzęciem mięsożernym, o ściśle określonych potrzebach żywieniowych. Wszyscy wiemy, że niemożliwym byłoby wyprodukowanie suchej karmy, składającej się w stu procentach z mięsa. Jednak odpowiednio dobrana kocie pożywienie może wspomagać rekonwalescencję zwierzęcia oraz zapewniać jego prawidłowy rozwój.
Aby wybrać odpowiednią karmę, należy zwrócić uwagę na jej skład ilościowy i jakościowy, a także kaloryczność. Gotowy pokarm powinien być pełnowartościowy, bogaty w odpowiednią ilość witamin i innych składników odżywczych i maksymalnie dostosowany do indywidualnych potrzeb żywieniowych naszego zwierzaka. Na opakowaniu znajdziemy listę składników, wymienionych według ich udziału procentowego i wagowego, w kolejności malejącej.
Na etykiecie znajduje się informacja, dla jakiego zwierzęcia jest przeznaczony dany pokarm. Współcześnie dostępny jest bowiem pełen wybór suchej karmy – możemy kupić pożywienie dopasowane do wieku, stanu zdrowia, stylu życia i szczególnych wymagań dietetycznych każdego kota.
Ważny jest rodzaj mięsa użytego do wyprodukowania karmy – koty najlepiej przyswajają proteiny zawarte w mięsie drobiowym, w rybach oraz w wątrobach drobiowych.
Mięso to podstawowy składnik diety kotów. Aminokwasy w nim zawarte (takie jak na przykład tauryna, odpowiadająca za kondycję wzroku i serca i nieraz dodatkowo dodawana przez producentów) są przez koci organizm łatwiej przyswajalne. Na liście składników mogą znajdować się różne typy używanego mięsa (mięso dehydratyzowane i suszone, mączka mięsna).
Im więcej świeżego mięsa w składzie, tym wyższej jakości jest pokarm. Jego zawartość podawana jest zwykle w procentach i związana z nazewnictwem karmy.
1) Poniżej 4% to karma o smaku mięsa.
2) 4 – 14% nazywane jest karmą z mięsem (np. „karma z kurczakiem”).
3) 14 – 26% to karma bogata w mięso.
4) Powyżej 26% – karma mięsna.
Według specjalistów, najlepsze karmy dla kotów nie powinny zawierać zbóż i glutenu, ziemniaków, roślin strączkowych (w tym soi), mleka, wszelkich substancji słodzących, konserwantów, barwników, aromatów i stabilizatorów. Unikajmy karm, w których zboże i inne komponenty roślinne są wymienione na początku listy
składników, oraz tych zawierających adnotację o „uzupełniających produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego” – nie są one użyte z myślą o zdrowej diecie kota, a o tańszych kosztach produkcji.
Warzywa i owoce znajdujące się w karmie podwyższają jej wartość odżywczą. Dostarczają witamin i błonnika pokarmowego, niezbędnego dla prawidłowego procesu trawienia.
Zawartość białka w suchej karmie powinna wynosić 35 – 51%. Należy jednak uważać na jego łączną ilość w kociej diecie – zbyt duża może poważnie uszkodzić nerki.
Powolne i wilgotne pieczenie składników zapewnienia lepsze trawienie i pozwala na lepsze i dłuższe życie dla kotów.
Zachęcamy do zakupu karmy dla kotów OBT (Oven – Baked Tradition) tworzonej z najwyższej jakości produktów. Nasze pokarmy to wiele rodzajów mięsa, bogactwo składników mineralnych, naturalne jedzenie o pysznym smaku, rozwiązanie problemów związanych z alergiami oraz stanem sierści i skóry, a przede wszystkim gwarancja zdrowia i witalności dla Państwa zwierzaka.
Karma Oven-Baked Tradition jest kompletną linią naturalnych pokarmów produkowanych w Kanadzie, gotowanych w piecu przy niskich temperaturach. Karma jest zdrowa, holistyczna, smaczna i lekkostrawna. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Gęstość karmy jest większa i zawiera mniej powietrza, dlatego jest łatwa do pogryzienia i umożliwia optymalną strawność. Pieczenie w piekarniku sprawia, że można dodać więcej świeżego mięsa do każdego kęsa i zachować niezbędne witaminy. Ta tradycyjna metoda wydobywa naturalne aromaty i smaki oraz nadaje krokietom właściwą teksturę.