Pielęgnacja sierści kota: szczotkowanie i kąpiel.

Wydawałoby się, że szczególna troska o sierści kota jest potrzebna tylko w tych przypadkach, gdy zwierzę bierze udział w wystawach i konkursach. Jednak dla zwykłych zwierząt, zwłaszcza długowłosych ras kotów jak Maine Coon, Angora turecka, potrzeba podstawowej opieki, którą jest regularne szczotkowanie i mycie sierści.
Szczotkowanie
Każdy uważny właściciel zauważył, że jego kot często sam siebie wylizuje. Tym samym zwierzę próbuje pozbyć się zbędnych zapachów i rozczesuje się. Byłoby dobrze, jeżeli w wyniku tego kot nie połykałby włosów. Przez to, zwłaszcza u długowłosych ras kotów kłębuszki sierści mogą gromadzić się w żołądku, w takiej ilości, że mogą zatkać jelita (a wtedy nawet będzie potrzebna operacja). Ponadto, długie włosy kota mogą formować kołtuny, które samo zwierzę nie może usunąć. Jednak wszystkich tych problemów można uniknąć poprzez regularne szczotkowanie kota (długowłosa rasa raz w 2-3 dni, krótkowłosa 1-2 razy w tygodniu,).

Czym wyczesać kota?

Jeśli masz kota rasy długowłosej, to czesanie odbywa się etapami. Najpierw rozczesuje się kota szczotką do włosów lub rękawicą – to pomoże pozbyć się nadmiaru włosów i stymulować zrost nowej sierści. Następnie należy przeczesać grzebieniem z rzadkimi zębami, a potem – grzebieniem z gęstymi zębami. W pierwszym jak iw drugim przypadku, kot powinien być czesany w kierunku wzrostu włosów. Ponadto zęby nie powinny być ostre.
W przypadku kołtunów spróbuj rozwikłać je, na ile to jest możliwe. Jeśli nie da się w pełni rozwikłać, trzeba włożyć palec pod kołtun i ostrożnie wyciąć go nożyczkami. Z kołtunami trzeba stale walczyć, bo jeśli tego się nie robi, stają się większe, a nawet mogą powodować ból u kota.
Jeżeli Twój kot jest rasy krótkowłosej to jego czesanie będzie dużo prostsze: wystarczy jeden lub dwa razy w tygodniu, czesanie włosów szczotką do masażu. Zapewni to usunięcie nadmiaru sierści i utrzymanie kota w porządku. Należy pamiętać, że w okresie linienia (wiosną i jesienią) zarówno długowłose jaki krótkowłose koty trzeba przeczesywać trochę częściej. W przypadku bardzo długich włosów i gęstego podszerstka – nawet codziennie.

Kąpanie kota.

Jeżeli Twój kot ma ciemny kolor i jest rasy krótkowłosych – masz szczęście, ponieważ wystarczy go kąpać tylko 3-4 razy w roku. Ale jeśli masz kota rasy długo włosej i do tego jasnego koloru– przygotuj się-kąpanie będzie nieco bardziej częstą procedurą. Co prawda, jeśli chodzi o kąpiel w wodzie z płynnych szamponem, nie będzie to takie częste – 3-4 razy w roku. Jednak oprócz tego, prawie regularnie (raz na jeden do dwóch miesięcy), robi się mycie sierści. Dla tej procedury, należy używać suchego szamponu lub spreju. Najbardziej zanieczyszczone miejsca trzeba czyścić wilgotną szmatką.
Suchy szampon jest jak proszek, nanosi się na sierść kota potem się delikatnie sczesuje. Procedura ta bardzo dobrze czyści sierść kota od brudu. Podobny wynik daje używanie sprayu, ale spreje mają jeszcze i efekt antystatyczny, a jeśli futro kota jest często zelektryzowane–najlepiej użyć sprayu za każdym razem.
Kąpiel kota za pomocą płynnego szamponu najlepiej jest wykonywać w łazience. Dlatego konieczne jest użycie specjalnie kupionego w sklepie zoologicznym szamponu i w żaden sposób nie zwykłego szamponu dla człowieka. Kąpać kota można tylko wtedy kiedy jest zdrowy, za wyjątkiem tych przypadków kiedy kąpie się go specjalnym szamponem do leczenia od pcheł. Sam proces kąpieli nie powinien trwać dłużej niż 10 minut, a woda nie powinna być gorąca (nie niższa niż 35 stopni Celsjusza). Należy również pamiętać, że większość ras kotów nie lubi wody, a zatem kot może wyrywać się i drapać cię. Bądź na to przygotowany i ubrany odpowiednio.
Po pierwsze, należy delikatnie wstawić kota do wody i namoczyć sierść. Jednocześnie mocno trzymać kota i upewnić się, że woda nie dosiąga do uszu. Następnie nałożyć szampon (ale nie za dużo, bo dobrze się pieni, i będzie trudno, aby zmyć całą pianę) i wcierać w sierść. Spłukać szampon i umyj kota czystą wodą (wąż prysznicowy pod słabą presją).
Następnie trzeba wyjąć kota z wody i zawinąć w 1-2 długie ręczniki, więc zwierzę nie będzie drapać cię. Przygarnij kota do siebie i przejdź do innego pokoju, a kiedy kot się uspokoi się rozwiń ręcznik i dobrze wytrzyj kota. Jeśli zwierzę jest długowłose i ma gęsty podszerstek, może wysychać w ciągu kilku godzin. W tym przypadku, może być wykorzystana suszarka do włosów, ale tylko jeśli kot tego się nie boi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *