Jak dbać o sierść i skórę naszego psa.

Ogólny stan skóry i sierści psa są dobrymi wskaźnikami zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdrowa sierść powinna wyglądać gładko i pięknie, nie krucho i szorstko, a zdrowa skóra powinna być czysta i elastyczna, ale nie tłusta i łuszcząca się. Chociaż wygląd sierści i skóry psa zależy głównie od jego zdrowia i odżywiania, to pielęgnacja zewnętrzna przeznaczona jest również do utrzymania czystej i pięknej sierści i skóry psa bez względu na to, jaki rodzaj sierści posiada.

Jaki rodzaj sierści może być u psa?

Niektóre rasy mają sierść, która rośnie w sposób ciągły i nie gubi się. Takie rasy wymagają regularnej kąpieli i pielęgnacji. Gatunki takie jak husky i retrievery mają gęstą sierść i pod szerstek, który służy jako warstwa izolacyjna. Rasy te często przechodzą przez dwa silne linienia sezonowe każdego roku (późną wiosną i późną jesienią), podczas których większość pod szerstka wypadnie. Wiele krótkowłosych ras psów manie duży pod szerstek, mogą więc linieć z niską intensywnością przez cały rok.

Jak dieta psów wpływa na wygląd ich sierści i skóry?

W celu utrzymania zdrowej sierści i skóry, pies potrzebuje zbilansowanej diety,zawierającej dobrze przyswajalne białka, węglowodany, tłuszcze, minerały i witaminy oraz zapewnienie odpowiedniej liczby kalorii w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych zwierzęcia.

Jeśli składniki odżywcze karmy są słabo wchłaniane, mogą tworzyć duże obciążenie na wątrobę i nerki, które powinni wyeliminować wszelkie niestrawne odpady. Dieta powinna spełniać indywidualne potrzeby każdego zwierzęcia, i powinna być dostosowaną do wieku i stanu zdrowia konkretnego psa. Wysoka jakość i zbilansowana pełno porcjowa dieta przeznaczona dla konkretnego zwierzęcia, jest zwykle kluczem do pięknej i dobrej sierści. Pies, który nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb dietetycznych, będzie miał suchą i matową sierść, i być może wzmocnione linienie.

Jaką rolę odgrywają medycyna i opieka weterynaryjną?

Wiele psów, które znajdują się pod wpływem stresu, mają obfite linienie. Ponadto choroby, zwłaszcza przewlekłe mogą mieć negatywny wpływ na strukturę i wygląd sierści. Wiele chorób skóry, takich jak alergie lub łojotok mogą również silnie wpływać na sierść Twojego zwierzaka, a niektóre z nich mogą nawet doprowadzić do wypadania sierści i łysienia.
Jeżeli problemy z sierścią u psa są spowodowane przez choroby, ogólny stan pokrycia włosowego zwierzęcia często dramatycznie poprawia się gdy choroba została opanowana lub całkowicie wyleczona.

Jaką rolę odgrywa regularna pielęgnacja sierści i skóry dla zdrowego wyglądu psa?

Wszystkie psy otrzymują korzyść z regularnego czyszczenia sierści, które usuwa wszystkie stare włosy i martwe komórki skóry, co pomaga utrzymać sierść wolną od brudu i pasożytów zewnętrznych. Psy z długim jedwabistym włosem wymagają codziennego czyszczenia, żeby utrzymać swój „płaszcz” czystym i uniknąć splątania, zwłaszcza pod pachami, w okolicach uszu i na tylnych nogach. Psy z krótkimi włosami wymagają regularnego czyszczenia, ale rzadziej.
Codzienna pielęgnacja sierści psa pomoże zmniejszyć liczbę włosów, które mogą być rozproszone w całym domu. Kolejną zaletą regularnej pielęgnacji jest zmniejszenie ilości włosów, które pies może połknąć gdysię wylizuje.
Niezależnie od rodzaju sierści psa, należy sprawdzać go codziennie żeby wyciąć kołtuny i sploty włosów, które na ogół tworzą się w okolicy pach, za uszami. Jeśli okresowo będziemy sprawdzać sierść i skórę psa, będzie można również określić z wyprzedzeniem ewentualne guzki, podrażnienie lub obrzęk na jego ciele.

Jak często powinno się kąpać i myć psa?

Większość psów nie wymaga regularnej kąpieli, to zwykle jest konieczne tylko wtedy, kiedy ich sierść zabrudzi się lub gdy zaczniesz odczuwać „psi zapach”. Psy muszą kąpać co około sześć do ośmiu tygodni, w czasie ich regularnej pielęgnacji.
Częstotliwość kąpieli psa zależy od wieku, stylu życia, rodzaju sierści i podszerska, jak również i zdrowia psa. Jeśli trzymasz szczeniaka, który bawi się w zagrodzie, a czasami się brudzi, to bez wątpienia można kąpać go niezwłocznie po wybiegu. W podobnym przypadku, jeśli dorosły pies biegł przez kałuże i skoczył do wody, to może być również koniecznie od razu wykąpany. Jeśli twój pies ma alergię, weterynarz może przepisać mu regularne kąpiele w ramach programów terapeutycznych – niektóre psy wymagają codziennej kąpieli, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
Przy kąpaniu psa musi być stosowany tylko ten szampon, który został opracowany specjalnie dla psów – ich skóra ma różną grubości i pH, a zatem nawet szampony dla dzieci mogą być zbyt drażliwe do skóry. Wybór szamponu hipoalergicznego jest najbardziej odpowiedni do regularnej kąpieli.
Jeśli okaże się, że pies wymaga częstych kąpieli, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który może zalecić zastosowanie specjalnego szamponu i odżywki do swojego kudłatego przyjaciela, żeby nie rozwijały się problemy skórne związane z kąpielą.

Dlaczego u psa występują problemy ze skórą i sierścią w określonych porach roku?

Niektóre psy mogą cierpieć z powodu podrażnienia skóry związanego z niską wilgotnością w domach i budynkach w zimie. Inne psy, które mają alergię na pył mogą mieć problemy ze skórą podczas letnich i wiosennych miesięcy.
Jeżeli kąpiesz psa, ale problemy ze skórą lub sierścią ponownie wracają w krótkim czasie po tym, trzeba pokazać go weterynarzowi. Czasami, problemy skórne, takie jak dotkliwy łupież, silny zapach, tłusta sierść i wysypka mogą być objawem choroby. W niektórych przypadkach, w trakcie diagnostyki i badania psa nie da się określić choroby, wtedy daje się skierowanie do dermatologa.
Główny wniosek jest taki, że wygląd sierści Twojego zwierzaka – jest pierwszym wskaźnikiem możliwych problemów z jego zdrowiem. Zdrowe zwierzę nie ma silnego linienia, a jego górna warstwa sierści musi być czysta od tłuszczu i łupieżu. Jeśli masz jakieś pytania lub problemy z kąpielą psa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *