W jakim wieku możemy brać szczeniaka?

Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych kwestii. Jak i dla małego szczeniaka, tak i dla samych właścicieli – zbyt wczesne odstawienie od matki prowadzi do pojawienia licznych problemów.

Zazwyczaj szczenięta dostają dokumenty po 45 dniach od urodzenia. W tym czasie u maluchów wyrastają pierwsze zęby, i szczenięta są gotowi, aby przejść do ich nowych właścicieli. Szczenięta małych ras czasami potrzebują opiekę matki do 8-10 tygodni.

Fizjologicznie, od 35 dnia życia, szczeniak jest w stanie wyżywić siebie i nie zależy od matki. Ale jest jeszcze za rano aby odbierać jego od matki.Wczesne odebranie od matki łamie naturalny rozwój psychiczny i socjalizacje szczeniaka.

Jeśli mówić o psychologicznej dojrzałości szczeniaka, najlepszy wiek odstawienia od piersi powstaje zaczynając od 7 tygodni. W tym wieku kończy się period socjalizacji szczeniaka z psim społeczeństwem.

Cytując Doktora Fishera, autora podręcznika psychologii psa „ Okiem Psa”: «Głównym zadaniem tego okresu socjalizacji u psów jest to, żeby szczeniak nauczył się dostosować siłę ugryzienia, spotykał się z innymi psami, żeby była ustalona hierarchia, równie ważnym jest, że wstępuje w kontakcie z człowiekiem. Hodowcy powinni regularnie brać szczeniaka na ręce, delikatnie go odwrócić sprawdzając oczy, uszy, zęby, łapy i pozostałe części ciała. Robiąc to, nie tylko dają szczeniakowi przyjemne doświadczenie z człowiekiem, ale również lekkie poczcie stresu, które pomaga szczeniakowi w wytworzeniu odporności na stres w przyszłości. Szczenięta, którzy otrzymali możliwość zakończenia okresu socjalizacji w gronie matki oraz innych szczeniąt, ciągle czując ciepło i bezpieczeństwo, a dodatkowo, w celu zdobycia doświadczenia w kontakcie z ludźmi, dorastają zwykle dobrze przystosowanymi do dorosłego życia. ”

Odebranie szczeniaka od matki jest najlepsze w godzinach porannych w dniu, który można całkowicie poświęcić maluchowi. W tym przypadku dziecko aż do wieczora trochę przyzwyczai się do nowej sytuacji i spędzi noc w samotność łatwiej.

Oczywiście, wyhodować psa z 45 dniowego maleństwa- to wielka radość i szczęście. Ale musimy wziąć pod uwagę, że szczeniak tego wieku potrzebuje 6 karmień dziennie a i regularną komunikacje z ludźmi. Będziesz musiał samodzielnie szkolić szczeniaka czystości oraz udać się z wizytą do weterynarza do rutynowej immunizacji. Jeżeli w ciągu dnia szczeniak jest pozostawiony samemu sobie – powinieneś pomyśleć o zakupie starszego szczeniaka– od 3 miesięcy.

Biorąc szczenię w wieku 3 miesięcy, nie będziesz martwić się o zdrowie, ponieważ w tym czasie hodowca zrobił szczeniętom odrobaczanie i dokonał niezbędnych szczepień. Przez 3 miesiące maluchy stają się bardziej samodzielnymi, uczą się jeść różne produkty spożywcze. Szczenięta stoją mocno na nogach, lepiej widoczne plecy, wyraźniej widać ugryzienie psa. Do tego czasu nauczeni pewnym umiejętnościom zachowania. Czegoś uczą się od dorosłych psów, czegoś uczy hodowca.

I bez względu na wiek w którym zostałby przyjęty do rodziny, z należytą starannością i troską, stanie się posłuszny i kochany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *